ارتعاش سنج

ارتعاش سنج

لرزش سنج یا ارتعاش سنج چیست؟
-لرزش سنج  ارتعاش سنج یا ویبریشن وسیله ای است که برای کنترل لرزش و ارتعاش در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارد.لرزش سنج ها دارای حسگرهای بسیار قوی می باشند که تمامی حرکات ارتعاشی را متوجه می شوند و بعد از اندازه گیری آن بر روی صفحه نمایش اطلاعات به دست آمده را نشان می دهد. البته برخی از این حسگر ها وظیفه اندازه گیری حرکات نسبی و برخی دیگر حرکات مطلق را دارند.
کاربرد لرزش سنج یا ارتعاش سنج:
این دستگاه یکی از تجهیزات ابزار دقیق است و کاربرد فراوانی در تعمیر و نگهداری ماشین آلات دارد، در مدل های پیشرفته این محصول امکان اندازه گیری و سنجش سرعت، شتاب و بازه مکانی جابجایی وجود دارد.
در صنایع یکی از موارد مهم در صنایع مختلف کنترل لرزش و ارتعاش ابزارها و ماشین های دوار از قبیل توربین ژنراتور، پمپ، موتور، فن و ... می باشد و در صورت گذر از حد معینی می تواند منجر به بروز حوادث و یا خرابی تجهیز شوند، به همین دلیل اندازه گیری ارتعاش قطعات و ماشین ها در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، اندازه گیری این نوسانت و لرزش ها بوسیله لرزش سنج و یا ارتعاش سنج انجام می گیرد. لرزش سنج ها کاربرد فراوانی در تعمیر و نگهداری تجهیزات متحرک دارند، در مدل های پیشرفته تر لرزش سنج ها امکان انداره گیری سرعت، شتاب، بازه مکانی جابجایی وجود دارد.
نکات مهم در انتخاب یک لرزش سنج
قابلیت اندازه گیری لرزش، سرعت ، شتاب و جابجایی
محدوده فرکانس
محدوده حساسیت نسبی
زمان نمونه گیری
محدوده دمای عملیاتی
دقت اندازه گیری
دارا بودن پراب مجزا
کارت حافظه، قابلیت ذخیره اطلاعات و اتصال به کامپیوتر
 

0%