دورسنج

دورسنج

دورسنج / تاکومتر چیست؟
یکی از دستگاه هایی که جهت اندازه گیری سرعت دوران، تعداد دور و سرعت خطی یک جسم دوار بکار می رود دورسنج/تاکومتر و یا سرعت سنج می باشد. دور سنج ها با توجه به کاربرد آن به انواع دورسنج تماسی و غیر تماسی تقسیم می شوند که در مکان هایی که با سرعت بالا مواجه هستیم و یا مواردی که نمی توان با شیئ  تماس برقرار کرد از دورسنج های غیر تماسی استفاده می شود. از دورسنج ها/تاکومترها برای اندازه گیری سرعت موتورهای دوار، سانتریفوژ، فن های متحرک، اندازه گیری سرعت خطوط طولی نظیر نوار نقاله و ... استفاده کرد.
انواع دورسنج
1- دورسنج مکانیکی
این نوع دورسنج ها با برقراری تماس با جسم کار خود را انجام می دهند، معمولا در انتهای دستگاه یک برآمدگی دوکی شکل یا استوانه ای شکل جهت تماس با جسم دوار قرار دارد که همزمان با افزایش سرعت و تعداد دور بر دقیقه دستگاه با تبدیل این کمیت مکانیکی به الکتریکی می تواند مقدار سرعت و دور بر دقیقه را اندازه گیری نماید.
2- دورسنج نوری یا لیزری
در نمونه های نوری لیزری معمولاً به کمک چسباندن یک برچسب منعکس کننده لیزر تابشی از دستگاه می توان سرعت و تعداد دور بر دقیقه را اندازه گیری کرد.
کاربرد دور سنج/ تاکومتر
جهت اندازه گیری سرعت موتورهای دوار غیر قابل دسترس مانند سانتریفوژ
فن های متحرک ,پمپ ها چرخ دنده و ماشین آلات
خطوط تولید خودرو
دستگاه های پروانه دار
کنترل و اندازه گیری سرعت خطوط طولی نظیر نوار نقاله
نکاتی که در انتخاب دورسنج/تاکومتر باید به آن توجه کرد:
محدوده اندازه گیری تعداد دور
سرعت اندازه گیری دور سنج یا دور بر دقیقه
نوع مکانیزم که می تواند لیزری ، مکانیکی و نوری باشد
پرتابل بودن یا قابلیت نصب دور سنج
قابلیت های دستگاه نظیر : قابلیت اتصال به کامپیوتر ، داشتن حافظه داخلی و یا جانبی
قابلیت های منحصر به فرد که در بعضی اوقات مورد نیاز است مثلا اندازه گیری دما به همراه دور سنج یا اندازه گیری لرزش به همراه دور سنج در یک دستگاه تاکومتر به صورت عمومی برای اندازه گیری سرعت یک جسم متحرک به کار می رود ولی کاربرد اصلی آن، اندازه گیری سرعت دوران یک جسم دوار می باشد. البته اکثر تاکومتر های لیزری این قابلیت را دارند که به صورت مکانیکی و یا همان تماسی تعداد دور را اندازه گیری نمایند.
تاکومتر در علم پزشکی نیز کار برد دارد. برای مثال با قرار دادن یک توربین کوچک در رگ بیمار و اتصال آن به تاکومتر، می توان دبی خون عبور از رگ را اندازه گیری نموده و به بیمار کمک نمود.

 

0%