0%
کالیبراسیون سانتریفیوژ

کالیبراسیون سانتریفیوژ

سانتریفیوژ دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز، اجزای یک محلول را که دارای دانسیته ­های متفاوت می ­باشند، از هم جدا می­ کند. سانتریفیوژ یکی از پر کاربردترین وسایل آزمایشگاهی می ­باشد که برای جدا کردن سرم، تهیه ته نشین ادرار، تهیه فیلترهای فاقد پروتئین و سایر موارد از این وسیله استفاده می­ شود. در استفاده از این وسیله باید زمان سانتریفیوژ و نیروی سانتریفیوژ (relative centrifugal force) RCF به دقت مشخص و رعایت شود. برای انتخاب سانتریفیوژ بایستی RCF در نظر گرفته شود و تعداد دور در دقیقه (RPM) اهمیت چندانی ندارد.

جهت خرید پکیج سلامتی کلیک نمایید

سانتریفیوژها برای جدا کردن ذرات از محیط مایع به وسیله رسوب دادن آنها به کار می ­روند. اساس فیزیکی جداسازی اعمال نیروی گریز از مرکز (centrifugal force) بر روی ذرات در حال دوران است که با شعاع میدان دوران و سرعت دوران نسبت مستقیم دارد. ذرات سنگین­ تر زودتر رسوب می­ کنند و بقیه ذرات برحسب وزن مخصوص خود رسوب می­ کنند. سانتریفیوژی که دارای شعاع کمتر است، باید نسبت به سانتریفیوژی که شعاع بیشتری دارد، با سرعت بیشتری بچرخد تا همان نیروی سانتریفیوژ نسبی (RCF) را ایجاد کند.                                                                                                                                                              

انواع سانتریفیوژهای موجود در آزمایشگاه­ ها
سانتریفیوژ سایتولوژی
از این نوع سانتریفیوژ برای قرار دادن سلول­های موجود در یک مایع روی اسلاید میکروسکوپ استفاده می­ شود. در موقع استفاده کاربر ظرف مخصوص نمونه، صفحه فیلتر و یک اسلاید را کنار هم قرار می­ دهد. سپس همگی را در داخل روتور گذاشته مایع مورد نظر را در ظرف مخصوص نمونه قرار داده و دستگاه را روشن می­ کند. بعد از فعال شدن دستگاه، مایع با فشار در تماس با مجموعه فیلتر / اسلاید قرار می ­گیرد.

معمولاً سانتریفیوژها با دور ۴۰۰۰ – ۲۰۰ rpm کار کرده و زمان سانتریفیوژ ۹۹-۱ دقیقه متغیر است.

سانتریفیوژ میکروهماتوکریت
سانتریفیوژ میکروهماتوکریت با استفاده از نیروی گریز از مرکز هماتوکریت خون ( نسبت حجم یاخته­ های سرخ به کل حجم خون ) را مشخص می ­کند. این نوع سانتریفیوژها دارای روتوری می­ باشند که لوله­ های موئین حاوی نمونه به صورت افقی روی آن قرار می­ گیرند. بعد از انجام سانتریفیوژ با استفاده از یک صفحه درجه­ بندی شده، مقدار هماتوکریت بدست می ­آید.

- میکروسانتریفیوژ ها
از این نوع سانتریفیوژها برای نمونه­ های با حجم کم غالباً کمتر از ۱٫۵ ml (مانند نمونه ­های گرفته شده از اطفال) استفاده می ­شود. میکروسانتریفیوژها در مدل­های با دور پایین و دور بالا ساخته می ­شوند. در دور پایین حداکثر سرعت ۱۳۰۰۰ rpm بوده و برای خون و سایر محصولات خونی کاربرد دارد. در مدل­های با دور بالا حداکثر سرعت به ۲۸۰۰۰ rpm نیز رسیده و برای جمع ­آوری سلول­ها و میکرو ارگانیسم ­ها و بررسی ارگانل­ های سلولی کاربرد دارند. غالباً لوله ­هایی که در میکروسانتریفیوژها استفاده می ­شوند ازجنس پلاستیک و یکبار مصرف بوده، دارای یک سطح مقطع مخروطی و دارای سرپوش می­ باشند.

- سانتریفیوژهای شستشودهنده سلول
از این نوع سانتریفیوژ جهت شستشو، دکانته کردن، مخلوط کردن و شستشوی مجدد یاخته ­های قرمز خون قبل از آزمایشات متعددی چون Antiglobulin استفاده می ­شود.

زمان آن باید هر سه ماه یک بار توسط کرونومتر (زمان ­سنج) کالیبره و مورد کنترل قرار گیرد.
 

 

کالیبراسیون سانتریفیوژ

برای کنترل کیفی دستگاه توجه به موارد زیر ضروری می­ باشد:

✅ سرعت سانتریفیوژ
✅ صحت زمان­ سنج دستگاه
✅ حداکثر توان در تجمع سلول­ها
سرعت (برحسب دور در دقیقه) و زمان­سنج سانتریفیوژ به ترتیب با تاکومتر و کرونومتر قابل بررسی می­ باشند.

در صورتی که نتایج کنترل کیفی سانتریفیوژ قابل قبول نباشند،  باید جهت کالیبراسیون به شرکت پشتیبان فرستاده شود.

برای کارایی بهتر سانتریفیوژ :

1-هر سه ماه یکبار  باید سرعت و دور سنج را کنترل (دور آن با استفاده از تاکومتر کالیبره) شود که،  5% می باشد.
2- هر سه ماه یکبارباید تایمر آن با یک زمان سنج کالیبر چک شود که، میزان تفاوت مجاز 10% می باشد.

 

آزمایشگاه کالیبراسیون دانش بنیان هپا قابلیت کالیبراسیون انواع سانتریفیوژها تا گستره 6000rpm به بالا را در کوتاهترین زمان دارد.